T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Röntgen Birimi

Güncelleme Tarihi: 11/12/2017


Klinikte 1 Ünit yer almakta olup, Uzman Doktor Sami KARA görev yapmaktadır,  Günümüzde radyolojik tanı araçları tedavilerin her safhasında kullanılmaktadır.
- Hastanemizde alt-üst çenedeki tüm dişlerin, çene kemiklerinin, sağ ve sol alt çene ekleminin sinüs ve burun boşluklarının da görülebileceği panoramik röntgen. 
- Belli bölgedeki çene kemiklerinin ve dişlerin görüntüsünün elde edildiği periapikal röntgen,
- X ışını kullanarak incelenmek istenilen bölgenin kemik ve yumuşak doku detaylarını kesitsel görüntüyle veren dental tomoğrafi çekilmektedir.
- Hastanemizde RVG adı verilen yöntemde film çekimi bilinen eski diş röntgen filmleri yerine onun vazifesini gören elektronik sensörler sayesinde yapılmaktadır.
Bu sensörler görüntüyü direkt olarak bilgsayar ekranına aktarmakta ve kaydetmektedir. Röntgen alınına HAMİLE OLAN YA DA HAMİLELİK ŞÜPHESİ OLAN hastalarımızın girmesi yasaktır.
- Hastanemizde röntgen çektirecek tüm hastalarımız mevcut sağlık durumlarıyla ilgili Röntgen Teknisyelerimizi bilgilendirmelidir.
- Röntgen cihazlarımız TAEK(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) lisansına sahip olup düzenli olarak kalibrasyon ve bakımları yapılmaktadır.